Tradycja od 1989 roku

Historia klubu

Polnischer Olympia Club Berlin e.V. czyli Polski Klub Olimpijski w Berlinie to pierwszy polski klub piłkarski w stolicy Niemiec. Pierwszy a tym samym najstarszy klub, który działa nieprzerwanie od 30 lat.

 

Pierwsze „treningi“ odbywały się w dzielnicy Steglitz na Breitenbachplatz na długo przed oficjalnym zarejestrowaniem drużyny w Berlińskim Związku Piłki Nożnej (Berliner Fußball-Verband) w 1989 roku.

Szybko okazało się, że zainteresowanie rodaków futbolem jest tak duże, że decyzja o udziale w oficjalnych rozgrywkach ligowych była już tylko formalnością. 13 czerwca 1989 roku nasz klub oficjalnie stał się pierwszym w historii polskim klubem piłkarskim w stolicy Niemiec. Nie byłoby to możliwe gdyby nie ogromna pomoc ze strony organizacji Zjednoczenia Polaków w Berlinie, kierowanej w tym czasie przez Pana Prezesa Zygfryda Zimmermanna oraz zaangażowania zawodników.

 

Dzięki determinacji Krzysztofa Czermarmazowicza, Krzysztofa Czarneckiego i Jacka Marciniaka przy wsparciu Pana Zimmermanna klub szybko otrzymał zgodę na rejestrację w Berlińskim Związku Piłki Nożnej. Na oficjalne rozgrywki ligowe Olympia czekała do września. W pierwszym oficjalnym meczu w dzielnicy Spandau odnotowaliśmy spektakularne zwyciestwo 15:0. Od tego pamiętnego meczu minęło już 30 lat, a klub nadal z dumą reprezentuje bialo czerwone barwy na boiskach Berlina.

P.O.C. Olympia Berlin to nie tylko rywalizacja sportowa. To jedna wielka polska rodzina, wspierająca nie tylko wszelkie polskie inicjatywy na terenie Berlina, ale również służąca pomocną dłonią rodakom przebywającym i mieszkającym w stolicy Niemiec. Jako pierwszy oficjalnie zarejestrowany w sądzie polski klub i jeden z ponad 460 klubów sportowych w Berlinie staramy się od samego początku podtrzymywać naszą biało-czerwoną tradycję. Oparta na bogatej historii oraz sukcesach Olympia to nasza polska, dumna tradycja. Wybiegając z orzełkiem na piersi na zieloną murawę, nie tylko bierzemy udział w sportowej rywalizacji, ale z dumą reprezentujemy naszą ojczyznę - Polske – i to już od ponad 30 lat.

Działalność klubu wykracza poza granice administracyjne Berlina. Polski Klub Olimpijski to również ogromne sukcesy na arenach międzynarodowych. Olympia trzykrotnie brała udział m.in. w Polonijnych Mistrzostwach Świata w Stalowej Woli. Pierwsze zaproszenie do udziału w tej wyjątkowej imprezie klub otrzymał zaledwie rok po oficjalnej rejestracji klubu. Kolejne edycje w 1992 oraz 1994 (z udziałem legendy polskiej piłki nożnej - trenerem Kazimierzem Górskim i jego dawnymi podopiecznymi) nie mogły odbyć się bez limpijczyków. Ponadto klub odniósł wielki sukces podczas Olimpiady Polonijnej, która odbyła się w 2001 roku w Sopocie.

 

Wspaniałą motywacją do dalszego działania jest długa lista sukcesów, wśród których wymienić należy udział i wygrane w tak renomowanych turniejach jak rozgrywki w Barcelonie, Hamburgu (gościem honorowym był Dariusz Michalczewski) oraz Lipsku (organizowane był przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej).

 

Wyjątkowo długa jest także lista klubów oraz drużyn piłkarskich, z którymi Olympia miała zaszczyt współpracować na przełomie trzydziestu lat. A były to m.in. Okęcie Warszawa, Pogoń Szczecin, Błękitni Stargard, Fala Międzyzdroje i do niedawna Reprezentacja Polski +35 w Futbolu, do której powoływani byli zawodnicy Olympii.


Polski Klub Sportowy „Olympia” zrzesza piłkarzy w różnych kategoriach wiekowych.

W barwach klubu występowały także osobowości z bogatą przeszłością na pierwszoligowych boiskach w Polsce. Jeszcze do niedawna jednym z nich był Janusz Gałuszka, były piłkarz m.in. Wisły Kraków, Pogonii Szczecin, czy też Polonii Warszawa. Wcześniej do grona „wizytówek” zaliczali się Artur Krasucki , Klaudiusz Krysta (obaj Szombierki Bytom), Kazimierz Polak (Stal Mieliec), Waldemar Kuter (Odra Opole), Krzysztof Czarnecki (Arkonia Szczecin), Krzysztof Berendt (Zawisza Bydgoszcz) oraz Eugeniusz Kamiński (GKS Katowice).


Dzięki inicjatywie zarządu od 2015 roku klub znowu oficjalnie działa pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie. Oprócz drużyn piłkarskich seniorów (powyżej 18 lat) oraz Oldbojów (powyżej 40 lat) Polski Klub Olimpijski prowadzi pierwszą polską szkółkę piłki nożnej w Berlinie dla dzieci roczników 2010, 2009, 2008, 2007 oraz obejmuje patronatem nowy projekt Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie – Polską Kadrę Polonijną, która ze wszystkich klubów piłkarskich w Berlinie selekcjonuje najbardziej utalentowaną młodzież występującą z orzełkiem na piersi w renomowanych turniejach międzynarodowych.